LUDZKI UMYSŁ — NIEROZWIĄZANA ZAGADKA!

Aktualizowany: 11.04.2016

Dział tematyczny: Wprowadzenie

„Będę cię sławił, gdyż uczyniony jestem w sposób napawający lękiem, zdumiewający. Dzieła twoje są zdumiewające, o czym dusza moja wie bardzo dobrze — Biblia, Psalm 139:14 nwt-pl.

       LUDZKI MÓZG pozostaje jedną z największych zagadek, z którymi zetknęli się naukowcy. Sama liczba neuronów w tym narządzie dorównuje ilości gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce. Choć co jakiś czas ogłaszane są kolejne przełomowe odkrycia dotyczące umysłu, to wciąż stawia on przed nami coraz to nowe pytania.

       Kiedy dowódca strażaków przyjeżdża do pożaru, najpierw szacuje, jak najlepiej rozstawić swój zespół. Ocena sytuacji oraz tego, co się może wydarzyć, jest jedną z głównych cech odróżniających nasz umysł od zwierzęcego. Niestety, o ile współczesna neurologia potrafi powiązać aktywność mózgu z konkretnymi zachowaniami, o tyle jest bezradna w obliczu przeprowadzanych symulacji przyszłych wydarzeń. Ciągle nie wiadomo, w jaki sposób nasz umysł uczy się prognozować. Niektórzy naukowcy uważają, że pamięć istnieje tylko w tym celu.

       Proces uświadamiania sobie różnych wydarzeń, czy też zjawisk, pozostaje ciągle owiany mgłą tajemnicy. Zresztą dopiero niedawno badacze mózgu uznali świadomość za zagadnienie, które może podlegać badaniom. Obecnie naukowcy próbują zidentyfikować obszary mózgu, które współpracują ze świadomością. Następnie będą starali się zrozumieć, dlaczego właśnie te, a nie inne części, współpracują ze sobą. Dopiero wtedy będzie można pokusić się o częściową odpowiedź na pytanie, czym jest świadomość.

       Choć wszystkie obszary mózgu na pierwszy rzut oka wydają się niczym od siebie nie różnic, to jednak podczas pomiarów ich aktywności, obraz mózgu zaczyna wyglądać niczym kolorowa mapa świata. O ile naukowcy z grubsza są w stanie ocenić, która część odpowiada za np. zapach, ból, prognozy itd., o tyle wyjaśnienie, w jaki sposób i na jakich zasadach systemy te ze sobą współpracują, ciągle pozostaje zagadką. Kolejną niewiadomą jest, dlaczego ludzki mózg działa tak szybko. Wystarczy porównać prędkość, z jaką człowiek potrafi rozpoznać twarz, z możliwościami komputera, który taką samą operację wykona dużo wolniej. Korzystano z artykułu zamieszczonego na http://odkrywcy.pl/.

                                          DNA i mózg ludzki

       DNA to materiał genetyczny wszystkich organizmów komórkowych, molekularny zapis cech dziedzicznych. Ten złożony kwas bywa przyrównywany do projektu lub przepisu, ponieważ jest wypełniony zakodowanymi chemicznie informacjami przechowywanymi w środowisku, które może je odczytać i zgodnie z nimi działać. Jak dużo informacji przechowuje DNA? Jeśli każdej podstawowej jednostce gromadzącej informacje, zwanej nukleotydem, odpowiadałaby jedna litera, to według pewnego źródła wszystkie one „zajęłyby ponad milion stron typowej książki”.

       U większości organizmów DNA mieści się w nitkowatych strukturach zwanych chromosomami, bezpiecznie przechowywanych w jądrze każdej komórki. Jądro to ma zazwyczaj około 5 mikrometrów średnicy. Pomyśl: Wszystkie informacje, na podstawie których powstało twoje ciało, upakowane są w maleńkich nośnikach dostrzegalnych jedynie pod mikroskopem! Pewien naukowiec słusznie stwierdził, że organizmy żywe mają „najbardziej kompaktowy ze znanych systemów przechowywania i odczytywania danych”. To naprawdę niesamowite, gdy się weźmie pod uwagę na przykład pojemności dzisiejszych pamięci komputerowych czy płyt DVD! Co więcej, z DNA wiąże się jeszcze wiele tajemnic. „Każde odkrycie odsłania nową złożoność” – czytamy w czasopiśmie New Scientist.

       Wielu naukowców jest również pod wrażeniem ludzkiego mózgu. Twór ten, powstający dzięki informacjom zakodowanym w DNA, uznano za „najbardziej skomplikowany obiekt we wszechświecie”. Nawet najwyższej klasy superkomputery bledną w porównaniu z tą półtorakilogramową różowoszarą masą neuronów i innych struktur. Zdaniem pewnego neurofizjologa im więcej naukowcy dowiadują się o umyśle i mózgu, „tym wspanialszy i bardziej zagadkowy się on staje”. Cytaty z artykułu: CZY WIARA W BOGA JEST ROZSĄDNA? 

       Chociaż wieczne istnienie Boga jest we wszechświecie niepodważalnym i fundamentalnym faktem, to jednak jak najbardziej stosowne jest stawianie pytania: Czy Bóg istnieje?

       A jeśli Bóg istnieje to:

W JAKI SPOSÓB BÓG OBJAWIA SIEBIE SAMEGO?

Konkluzja: Człowiek ze swoim genialnym mózgiem i jego fenomenalnym umysłem, rozumem, intelektem, jest bez wątpienia przede wszystkim duchowym obrazem i podobieństwem swego Stwórcy Boga!

      Według Pisma Świętego Ten Bóg następnie przemówił: „Uczyńmy człowieka na nasz obraz, na nasze podobieństwo, (…). I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył; stworzył ich jako mężczyznę i kobietę”. Po stworzeniu pierwszej pary ludzkiej zaskakująco brzmią słowa Tego samego Boga-Stwórcy:Oto wszystko nowym czynię”. Dlaczego? (Biblia: 1Mojżeszowa 1:26,27 nwt-pl; Objawienie 21:5 bw)

— Czytaj temat: „Oto wszystko nowym czynię!!!” i „Słowa te są pewne i prawdziwe!!!”

 Poznaj temat: „Jakże ważne lekcje wiary !!!

— Czytaj szczegółowe omówienie Księgi Apokalipsy — Objawienia w temacie: BYŁ, JEST I PRZYCHODZI’!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • cheap jerseys
 • 
 • wholesale replica sports jerseys
 • wholesale nhl jerseys
 • cheap jerseys
 • cheap jerseys com
 • nfl jerseys fake cheap
 • wholesale nba jerseys
 • wholesale replica sports jerseys
 • wholesale nhl jerseys
 • nfl jerseys
 • Cheap Authentic NFL Jerseys
 • cheap baseball jerseys
 • cheap jerseys
 • cheap jerseys com
 • chinese nfl jerseys
 • cheap replica coach purses
 • cheap replica jerseys
 • cheap replica nfl jerseys